Przez cały rok szkolny spotkaliśmy się z setkami uczniów. Również z tymi, którzy 26 kwietnia odebrali świadectwa ukończenia szkoły średniej. W trakcie naszych spotkań przedstawialiśmy aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy, wskazywaliśmy zawody, w których pracownicy są poszukiwani, zachęcaliśmy do podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenia. Doradcy zawodowi rozwijali w uczniach wiedzę z zakresu samodoskonalenia się: określania swoich umiejętności, odkrywania talentów, odnajdywania predyspozycji do pracy                           w konkretnym zawodzie lub na odpowiednim stanowisku. Wszystko to zawarte było w mini-wykładach oraz w zajęciach praktycznych – w ćwiczeniach lub podczas grania w gry edukacyjne. Wszystko to pozwoliło na zdobycie przez uczniów wiedzy teoretycznej. A co z praktyką?

Jakie są możliwości?

Już od kilku lat zapraszamy uczniów do uczestnictwa w organizowanych przez nasz urząd Tczewskich Targach Pracy. Uczniowie mają możliwość udziału w specjalnie dedykowanych zajęciach prowadzonych przez naszych doradców zawodowych. Mogą również zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy bezpośrednio u wystawców na targach pracy.

Doradztwo zawodowe to podstawa

111 uczniów z klas wielozawodowych z Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie uczestniczyło w 4 zajęciach doradczych poprowadzonych przez naszych specjalistów. Zajęcia   z cyklu „Od marzeń do kariery" były połączeniem testu sprawdzającego predyspozycje zawodowe ucznia oraz mini-wykładu, podczas którego doradca zawodowy informował uczniów o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Jakie kompetencje i umiejętności są pożądane przez pracodawców, w jakich zawodach aktualnie poszukiwani są pracownicy, a w jakich zawodach trudniej znaleźć zatrudnienie? To tylko niektóre pytania, na które udzielaliśmy odpowiedzi. Drugie zajęcia skupiły się na tym jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, w tym jak uniknąć błędów podczas przygotowywania dokumentów aplikacyjnych.

Pierwsze rozmowy rekrutacyjne

Uczniowie z różnych szkół zawodowych i średnich z terenu całego powiatu wzięli udział w targach pracy. Po to aby na własnej skórze przekonać się jakie oferty pracy mają im do zaoferowania pracodawcy, jakie stawiają wymagania względem kandydatów, co proponują potencjalnym pracownikom. Była to doskonała okazja do wzięcia udziału w pierwszych rozmowach rekrutacyjnych.

Duży wybór ofert pracy i nie tylko

Do wyboru były oferty pracy bezpośrednio od pracodawców oraz te oferowane przez agencje zatrudnienia. Przeważały oferty z branży produkcyjnej, logistycznej, handlowej czy budowlanej. Ponadto uczniowie mogli zapoznać się z propozycją służb mundurowych – policji i wojska. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, który zajmuje się koordynacją zagranicznych ofert pracy i udziela informacji o tym jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą.