Ministerstwo Zdrowia poinformowało że każda, nawet nieubezpieczona osoba, będzie diagnozowana bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Reguluje to ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374)

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE OSÓB PRACUJĄCYCH:
Każdy pracujący, ubezpieczony może do swojego ubezpieczenia dopisać:
- małżonka/ę,
- dzieci do ukończenia 18 r. ż, jeśli kształcą się - to do 26 r. ż. Natomiast jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym – wiek nie ma znaczenia,
- swoje dziecko lub dziecko małżonka/i,
- dziecko przysposobione,
- dziecko obce, którego jesteś opiekunem prawnym,
- dziecko obce, jeśli jesteś dla niego rodziną zastępczą lub tworzysz rodzinny dom dziecka,
- krewnych wstępnych, czyli rodziców i dziadków pozostających z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ubezpieczenie zdrowotne nie przysługuje partnerom żyjącym w związkach nieformalnych, nawet jeśli wychowują wspólnie dzieci.


Chcąc zgłosić ww. osoby do ubezpieczenia należy o tym pisemnie poinformować pracodawcę, dołączając dane osoby zgłaszanej:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- stopień pokrewieństwa
- stopień niepełnosprawności (jeśli występuje).
 

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE OSÓB BEZROBOTNYCH:
Natomiast jeśli Jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w naszym urzędzie, jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez nasz Urząd. W trakcie trwania rejestracji możesz dołączyć do niego ww. osoby.

Aktualnie zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego może odbyć się w formie elektronicznej na dwa sposoby :
a) praca.gov.pl okienko (inne pismo do urzędu),
b) e PUAP, e-mail (gdtc@praca.gov.pl) - po elektronicznym podpisaniu wniosku za pomocą podpisywarki: https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany?fbclid=IwAR3bYE3o4quk7yh0sDhEg-t6HQMwV4xIjMqzPz5E4FyHQhKVQnr_hZ5hhvk