Zbliża się koniec roku szkolnego! Czas wystawiania ocen, podsumowań, ale także wyczekiwanie na upragnione wakacje! Rok szkolny 2017/2018 był bardzo ważny również dla nas, gdyż mieliśmy możliwość spotkania się z uczniami dziesięciu szkół z terenu powiatu tczewskiego.

W każdym z nas tkwi talent!

O tym, że w każdym z nas tkwi talent i że każdy ma umiejętności dowiedziało się 308 uczniów z 15 klas. Podczas zajęć prowadzonych przez naszego doradcę zawodowego i doradcę klienta instytucjonalnego staraliśmy się nakreślić uczniom definicję talentu i umiejętności. Uczniowie sami zauważali różnicę między tymi dwoma pojęciami. Zgadzaliśmy się, że talent to coś wrodzonego, coś co możemy rozwijać poprzez np. trening. Umiejętności natomiast nabywamy przez całe życie a ich liczba jest niemal nieograniczona! Wymieniliśmy również wspólnie szereg umiejętności, na które zwracają pracodawcy podczas poszukiwania pracownika.

Zajęcia z cyklu „Porozmawiajmy o talentach" to nie tylko prezentacja ale również praca w grupach. Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy tworzyli plakat graficzny definiujący pojęcie talentu. Pomysły były różne, czasem bardzo pomysłowe, kreatywne i zaskakujące! Kolejnym zadaniem zleconym uczniom było określenie jakie talenty posiada kolega ze szkolnej ławki. Była to doskonała okazja do tego aby dowiedzieć się jak postrzegają nas inni, jakie umiejętności w nas widzą i za co nas cenią. Ponadto sprawdziliśmy w praktyce na czym polega praca w grupie. Korzystając ze specjalnego flamastra tzw. Rope Puller uczniowie mieli za zadania wspólnie w grupie wykonać odpowiedni napis. Nie jest to łatwe zadanie o czym przekonali się sami zainteresowani.

Jak zostać przedsiębiorcą?

W listopadzie 2017 r. po raz kolejny zorganizowaliśmy Pomorski Dzień Przedsiębiorczości, podczas którego promowane jest samozatrudnienie. Odwiedzający mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami różnych urzędów i instytucji wspierających przedsiębiorczość.

Z doświadczenia wiemy, że część absolwentów kończących szkołę decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Dlatego też do szkół ponadgimnazjalnych skierowaliśmy zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. Nasi doradcy zawodowi przygotowali dwa cykle tematyczne spotkań, w których wzięło udział 180 uczniów. Oprócz zajęć „Porozmawiajmy o talentach" poprowadziliśmy również warsztaty przedsiębiorczości. Podczas zajęć umówiliśmy jakie są różnice między pracą na etacie a pracą związaną z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Umówiliśmy krok po kroku jak rozpocząć własną działalność, do jakich urzędów trzeba się zgłosić aby załatwić sprawy formalne. Kolejnym ważnym zagadnieniem poruszonym podczas zajęć było poinformowanie o możliwościach pozyskania środków na rozpoczęcie i rozwój działalności m.in. przy wsparciu powiatowego urzędu pracy. Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie specjalnie skonstruowanego testu, który miał dać odpowiedź na pytania: czy nadaję się na przedsiębiorcę?

Warto wystartować z nami!

W lutym odwiedziliśmy 8 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu tczewskiego, gdzie spotkaliśmy się z 508 uczniami z 35 klas o profilach ogólnych oraz zawodowych, a także z klasami integracyjnymi. Naszym celem była realizacja spotkań z cyklu „Wystartuj z Nami!". Zajęcia w formie prelekcji z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej poprowadzili nasi doświadczeni doradcy klienta indywidualnego oraz doradcy zawodowi. Każde spotkanie podzielone było na kilka części tematycznych. Podczas spotkań poruszyliśmy kolejno tematy związane z procesem rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie, omówiliśmy z jakich form wsparcia mogą korzystać nasi klienci oraz jak w prawidłowy sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Z naszych obserwacji wynika, że uczniowie wyrażali duże zainteresowanie możliwością dalszego rozwoju poprzez szkolenia czy staże, część natomiast była zainteresowana rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej.

Uczniowie uczestniczyli w IV Tczewskich Targach Pracy

IV Tczewskie Targi Pracy zorganizowaliśmy w tym roku na terenie Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie. Oprócz targów i konferencji przygotowaliśmy również 3 rodzaje spotkań dla absolwentów, które prowadzili doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku przygotowali quiz/prezentację, którego celem było przybliżenie aktualnych trendów na rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Quiz przygotowany został w oparciu o statystyki rynku pracy oraz Barometr zawodów pokazujący, które zawody w ujęciu lokalnych rynków pracy, są obecnie przez pracodawców poszukiwane, a które mogą nie zapewnić zatrudnienia.

Doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie poprowadzili zajęcia „Porozmawiajmy o talentach" oraz "Weź przyszłość w swoje ręce - świat zawodów wokół nas". W 6 zajęciach łącznie wzięło udział 98 uczniów.

Cashflow z biznesem, czyli…

Klub Cashflow funkcjonuje w Tczewie już od jakiegoś czasu. Skupia on uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu biznesu czy przedsiębiorczości. Jak przekonują pomysłodawcy tej inicjatywy – jest to doskonałe uzupełnienie wiedzy teoretycznej nabywanej podczas zajęć w szkole. Zajęcia odbywają się cyklicznie w Domu Przedsiębiorcy w Tczewie.

Cashflow to gra planszowa, której celem jest nauka inwestowania i zarabiania pieniędzy. Podczas spotkań uczniowie zapoznają się z zasadami oraz rozgrywają partie gry. Ponadto podczas zajęć istnieje możliwość spotkania się z praktykami w dziedzinie szeroko rozumianej ekonomii.

Interesują nas wszystkie inicjatywy związane z poszerzaniem świadomości i wiedzy związanej z tym jakie procesy zachodzą na lokalnym, ale nie tylko, rynku pracy. Tym bardziej chętnie wzięliśmy udział w spotkaniu. Opowiedzieliśmy uczniom jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku pracy, jakie umiejętności cenią sobie pracodawcy, w jakich zawodach najczęściej poszukiwani są pracownicy. Podpowiedzieliśmy jak można rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności.

Tytułem podsumowania

Podczas całego roku szkolnego spotkaliśmy się z ponad 1100 uczniami z: I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie oraz Zespołu Kształcenia Zawodowego w Tczewie.

Serdecznie dziękujemy Wam za współpracę oraz życzymy udanych nadchodzących wakacji!