Kiedy w szkołach ponadpodstawowych uczniowie ponownie pojawili się w klasach, niedowierzając, że wakacje naprawdę tak szybko minęły, a  na korytarzach słychać było jeszcze dźwięk pierwszego dzwonka, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie zaczęliśmy przygotowania do nowego roku szkolnego.

„…do szkoły by się szło…"

Na początku września wystosowaliśmy pisma do dyrektorów szkół ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu. W pismach tych ujęliśmy zaproszenie do współpracy w roku szkolnym 2018 / 2019. Wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych uczestników rynku pracy oraz dynamicznie zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, zaproponowaliśmy prowadzenie zajęć przygotowanych przez specjalistów  z naszego urzędu.
Na odzew nie musieliśmy czekać zbyt długo. Bardzo szybko otrzymaliśmy pierwsze zapytania o możliwość przeprowadzenia zajęć. Zdając sobie sprawę z tego, że należy kuć żelazo póki gorące, systematycznie zapełnialiśmy harmonogram kolejnymi spotkaniami.
 We wrześniu 2018 r. udało nam się odwiedzić dwie szkoły: Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie oraz  Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Dla uczniów przygotowaliśmy zajęcia pt. „Porozmawiajmy o talentach" oraz „Od marzeń do kariery".

„Jesteś utalentowany… A talent to… coś nieprzeciętnego."

Słowa Borysa Pasternaka, rosyjskiego noblisty, obrazują to, co za każdym razem staramy się przekazać młodzieży podczas zajęć z cyklu „Porozmawiajmy o talentach". Bo każdy z nas ma talent, coś unikatowego co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.
Podczas spotkań uczniowie dowiadują się jaka jest różnica między talentem, a umiejętnością. Nasi pracownicy opowiadają jakie umiejętności są aktualnie cenione przez pracodawców i utwierdzają w przekonaniu, że warto ufać swoim siłom.
Zajęcia o talentach to jednak w większości zadania wykonywane przez uczniów w podgrupach. Uczniowie przygotowują zatem symbol graficzny talentu, przy użyciu kości Story Cubes tworzą historię, wzajemnie określają swoje talenty, korzystając z Rope Puller'a tworzą napis. Wszystkie te zajęcia uczą. Uczą komunikacji, pracy zespołowej, kreatywności. Naszym zamysłem jest, aby uczeń po zakończeniu zajęć uwierzył w to, że faktycznie posiada talent.
We wrześniu 2018 r. w trzech zajęciach uczestniczyło 47 uczniów z klas zawodowych: technik usług fryzjerskich, technik handlowiec, technik budownictwa oraz technik urządzeń sanitarnych.

„Marzenia i rzeczywistość to dwie strefy trudne do pogodzenia."

Złote myśli Paulo Coelho inspirują do rozmyślań nad swoimi czynami, ale i do działania. Chcąc przygotować nową propozycję zajęć zastanawialiśmy się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie jakie wartości warto przekazać, jaka wiedza przyda się uczniom, którzy biorą los w swoje ręce i stoją przed trudnym wyborem dalszej zawodowej drogi życia.
Każdy z nas ma swoją wizję przyszłości. Marzymy. Niektóre marzenia realizujemy, inne są brutalnie weryfikowane przez rzeczywistość. Co zrobić aby nasze marzenia stały się realne? Warto poznać siebie. Swoją osobowość, swoje cechy charakteru, słabe i mocne strony.
Podczas pierwszej części zajęć „Od marzeń do kariery" nasz doradca zawodowy prowadzi krótki wykład na temat różnych typów osobowości. Po tym krótkim wprowadzeniu uczniowie dostają do uzupełnienia kwestionariusz zainteresowań zawodowych. To narzędzie pozwala określić jaki typ osobowości oraz jakie zainteresowania są nam najbliższe.
Druga część zajęć prowadzona jest przez doradcę klienta instytucjonalnego, który przedstawia aktualną sytuację na rynku pracy. Uczniowie dowiadują się jaka jest aktualnie stopa bezrobocia, w jakich zawodach pracodawcy najczęściej poszukują pracowników oraz jakie mają wymagania wobec potencjalnych kandydatów. W naszej ocenie są to najistotniejsze informacje dla młodych osób, które planują kolejne kroki edukacji i pracy zawodowej.
W tak prowadzonych zajęciach wzięło udział 60 uczniów z klas o profilu: technik logistyk, technik organizacji reklamy oraz technik spedytor.

Kolejne zajęcia już w październiku!