W tym roku zorganizowaliśmy dziesiątą już edycję Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości IDG. Wydarzenie to wpisało się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości oraz Europejskich Dni Pracodawców.

Spojrzenie w przeszłość

Organizacja wszystkich dotychczasowych edycji Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości pozwoliła nam zebrać bardzo cenne doświadczenie związane z realizacją wydarzeń, przygotowaniem merytorycznym oraz mentalnym. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma inspirującymi osobami z różnych instytucji, które z wielkim zaangażowaniem współtworzyły  realizowane przez nas spotkania. Podczas tych dziesięciu edycji poznaliśmy również całą masę osób przedsiębiorczych, osób z pomysłem na siebie, osób z pasją i chęcią do działania. To osoby, które zakładały działalność gospodarczą korzystając m.in. ze środków Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie. Podczas kolejnych edycji Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości dawały one przykład tego, że jak się chce to można, podpowiadały osobom zamierzającym założyć działalność gospodarczą jakich pułapek unikać, a z jakich szans warto korzystać. Wszystko to w ramach promocji tzw. Dobrych Praktyk.
Staraliśmy się aby każda kolejna edycja Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości różniła się choć trochę od poprzedniej. Zmienialiśmy zatem miejsca realizacji tych wydarzeń, ich charakter oraz zakres tematyczny. Harmonogram dnia zawsze był skonstruowany tak aby mogło skorzystać z niego jak najwięcej osób zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką przedsiębiorczości. Na przestrzeni lat oddaliśmy zatem do dyspozycji naszych odwiedzających stoiska konsultacyjno – informacyjne, stoiska tzw. Dobrych Praktyk, pracodawcom zaproponowaliśmy udział w różnych tematycznych konferencjach. Znaleźliśmy również czas dla uczniów, dla których poprowadziliśmy zajęcia oraz warsztaty.
Jubileuszowa X edycja Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości obfitowała w wiele możliwości dla osób zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz dla tych, którzy działalność już prowadzą.

Bądź przedsiębiorczy od najmłodszych lat!

Evan Spiegel oraz jego kolega Bobby Murphy w 2011 r. założyli firmę Snapchat. Potencjał nowo powstałego pomysłu zauważył właściciel Facebook'a, który pod koniec 2013 r. chciał wykupić Snapchat za 3 mld dolarów. Oferta ta została jednak odrzucona. Dziś każdego dnia ze Snapchata korzysta ponad 100 mln osób na całym świecie. A wartość tej aplikacji szacowana jest na ok. 16 mld dolarów. Dzięki temu Evan Spiegel w wieku 25 lat dysponował majątkiem szacowanym na 2,1 mld dolarów.
Historia ta uczy nas kilku rzeczy: po pierwsze warto rozwijać swoje talenty od najmłodszych lat, po drugie warto poszerzać swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości i negocjacji, po trzecie warto uwierzyć w siebie i swoje możliwości.
Posiadamy  wiedzę i doświadczenie, które zdobywamy w trakcie współpracy z osobami poszukującymi swojej ścieżki zawodowej oraz z przedsiębiorcami. Wiedzą tą chętnie dzielimy się z uczniami, po to aby pobudzić w nich ducha przedsiębiorczości i przygotować do pewnego startu w karierę zawodową. W tym celu przygotowaliśmy spotkania i 14 listopada 2018 r. odwiedziliśmy aż cztery szkoły z naszego powiatu.
Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie spotkali się z naszymi doradcami klienta aby uczestniczyć w zajęciach z zakresu przedsiębiorczości. Tematyka zajęć dotyczyła zagadnień: Kolejną szkołą, którą odwiedziliśmy był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. Nasz doradca zawodowy wraz z doradcą klienta poprowadzili zajęcia z cyklu „Etat czy samozatrudnienie?". Celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z niuansami podejmowania pracy na etacie oraz wskazanie różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami umów. Ponadto omówiliśmy plusy i minusy związane z podejmowaniem działalności gospodarczej. Przy okazji uczniowie zapoznali się również z aktualną sytuacją na lokalnym rynku pracy. Druga część zajęć to gra w „Chłopską Szkołę Biznesu". Gra ta rozwija w uczestnikach umiejętności negocjacyjne i komunikacyjne oraz poszerza wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.
Spotkaliśmy się również z uczniami z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, gdzie nasz doradca zawodowy poprowadził rozgrywki „Pokera osobowościowego". To gra dla osób, które chcą poznać swoje mocne strony, określić własne możliwości rozwoju, bądź poprawić własne relacje z otoczeniem.

Stoiska konsultacyjno – informacyjne

Kto pyta nie błądzi. Stoiska konsultacyjno – informacyjne to jak co roku główny i nierozerwalny element Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości. To właśnie przy tych stoiskach potencjalni przyszli przedsiębiorcy mogą uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Od A do Z. W tym roku do dyspozycji odwiedzających byli specjaliści z następujących instytucji: Ze stoisk można było skorzystać w Klubie Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie między godziną 9:00 a 11:00.

„O umiejętnościach zawodowych przy kawie"

Jako, że Pomorski Dzień Przedsiębiorczości od lat wpisuje się w Europejskie Dni Pracodawców nie mogliśmy ominąć sposobności do spotkania się z naszymi lokalnymi kontrahentami. Tym razem zrezygnowaliśmy ze standardowej formuły i zamiast konferencji zorganizowaliśmy spotkanie przy aromatycznej kawie. Po to aby w kameralnym gronie porozmawiać o umiejętnościach zawodowych.
Na wstępie zastępca dyrektora naszego urzędu przybliżył zebranym jedną z form wsparcia, która jest skierowana do pracodawców – Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Pracodawcy dowiedzieli się w jaki sposób można wykorzystać środki na przeszkolenie i dokształcenie swoich pracowników oraz jakie priorytety w tym programie są przewidziane na przyszły rok. Przypomnieliśmy równie o możliwości skorzystania ze szkoleń w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Tczewskiego – poprzez prace budowlane i doposażenie". Na zakończenie wystąpienia zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie zachęcił pracodawców do uzupełnienia ankiety badającej potrzeby pracodawców. Informacje zwrotne pozyskane w ten sposób pozwalają nam na dostosowanie m.in. propozycji szkoleniowej dla osób bezrobotnych.
Po części formalnej zaprosiliśmy pracodawców do dyskusji, wymiany poglądów, wskazania możliwości dalszej współpracy.

Podsumowanie

Cieszymy się, że w obchodach dziesiątej edycji Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości wzięły udział kolejne osoby zainteresowane prowadzaniem własnego biznesu, które chcą poznawać i rozwijać swoje umiejętności i pasje. Mamy nadzieję, że ten dzień okazał się impulsem do działania i motywacją do osiągnięcia sukcesu. Sukcesu, którego życzymy wszystkim wytrwałym w dążeniu do celu.