Czas do egzaminu na zakończenie szkoły biegnie nieubłaganie. Przed uczniami ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych trudny rok – wieczory z podręcznikami, notatkami i repetytoriami murowane! Przygotowania warto rozpocząć od zastanowienia się, co zamierzasz dalej robić. Karierę zawodową trzeba świadomie zaplanować. Brzmi to wyjątkowo poważnie i dojrzale. Młode osoby bardzo często nie są w stanie określić choćby w zarysie swojej przyszłej drogi edukacyjnej i zawodowej. Co więcej, nie potrafią zdecydować się na konkretny zawód, ani wskazać dziedziny, które w przyszłości chcieliby się zajmować.
Rodzice i młodzież powinni zdawać sobie sprawę, jak wiele od tej decyzji zależy. Aby podjąć ją właściwie, należy przeanalizować wiele czynników – nie tylko posiadane predyspozycje zawodowe, ale również aktualną sytuację panującą na lokalnym rynku pracy.
W tym miejscu warto podkreślić, że jak wynika z raportu „Niedobór talentów" ManpowerGroup, już 51% firm ma problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Powiatowy Urząd Pracy w Mławie kontynuuje realizację programu Młodzi u progu kariery. Program ten skierowany jest do uczniów ostatnich klas gimnazjum (szkół podstawowych) oraz uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy dzielić się również z rodzicami, którzy mają znaczący wpływ na zawodowe decyzje swoich dzieci.
W ciągu dwóch miesięcy nowego roku szkolnego (2018/2019) doradcy zawodowi prowadzili w zajęcia zarówno w szkołach podstawowych jak i ponadgimnazjalnych.
Celem zajęć dla ósmoklasistów było wsparcie młodzieży w trafnym wyborze zawodu, szkoły i zaplanowanie dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. W trakcie spotkań doradca zawodowy omówił czynniki i etapy wyboru zawodu, potrzeby lokalnego rynku pracy oraz ofertą szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbyły się w 3 oddziałach klasowych, w których uczestniczyło 51 uczniów.
W trakcie zajęć z młodzieżą ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych doradca zawodowy omówił trendy panujące na lokalnym rynku pracy. Przybliżył tematykę zawodów przyszłości oraz omówił prognozę „Barometr zawodów 2018 i 2019", czyli coroczną informację o zawodach nadwyżkowych i deficytowych lokalnego rynku pracy. Uczniowie za pomocą wystandaryzowanych testów określili swoje predyspozycje zawodowe, zapoznali się z wymogami stawianymi kandydatom do pracy oraz poznali usługi i formy wsparcia skierowane dla osób do 30 roku życia.
W trakcie lekcji przedsiębiorczości młodzież wspólnie z pracownikiem Urzędu uczyła się jak prawidłowo wypełnić wniosek o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dowiedziała, się z jakich innych źródeł można jeszcze pozyskać środki na ten cel.
Dotychczas zajęcia odbyły się w 10 oddziałach klasowych, w których uczestniczyło 192 uczniów.
Kolejne zajęcia z młodzieżą będą realizowane również w listopadzie.
Podobnie jak w ubiegłym roku planujemy spotkania z cyklu „Wpływ edukacji na rozwój lokalnego rynku pracy" dla rodziców, których dzieci stoją przed wyborem dalszego kierunku kształcenia. W trakcie spotkań doradca zawodowy omówi etapy i czynniki wyboru zawodu, sytuację panującą na lokalnym rynku pracy, zapotrzebowanie na zawody i kwalifikacje nie tylko w powiecie, ale również w kraju.
Do współpracy zapraszamy uczniów i ich rodziców, pedagogów szkolnych oraz pozostałych zainteresowanych.
Zajęcia z doradcą zawodowym mogą odbywać się zarówno w formie grupowej jak i indywidualnej, w siedzibie Urzędu jak również w szkołach w zależności od potrzeb naszych klientów.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny z Doradcą zawodowym – Beatą Jakubowską pod numerem telefonu: 23 654 39 18 wew. 338.