Zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemców nie słabnie. Dobitnie pokazują to statystyki prowadzone przez nasz urząd. W 2018 r. pracownicy zajmujący się obsługą pracodawców w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie obsłużyli 3269 spraw związanych z rejestracją oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz 310 wniosków związanych z ubieganiem się o zezwolenie na pracę sezonową. Ponadto rozpatrzyliśmy 176 wniosków o wydanie informacji starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Wnioski te dotyczyły ubiegania się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku o zezwolenia na pracę dla 1759 pracowników z zagranicy.
Rok 2018, zgodnie z przepisami, był rokiem przejściowym. Tolerowano w nim oświadczenia zarejestrowane w 2017 r. Nie miały one wpływu na liczbę wykorzystanych dni pracy przez cudzoziemców. Warto w tym miejscu przypomnieć, że obcokrajowcy mają możliwość legalnej pracy bez zezwolenia, na podstawie rejestrowanych w urzędach pracy oświadczeń, przez 180 dni w ciągu roku. Pierwsze większe problemy z prawidłowym wyliczeniem dni jakie może pracować cudzoziemiec pojawiły się dopiero pod koniec 2018 roku. Oprócz tych problemów na bieżąco dostajemy sygnały od pracodawców o innych spornych kwestiach, które warte byłyby wyjaśnienia i omówienia.
Z tej właśnie przyczyny dnia 28 lutego 2019 r. zorganizowaliśmy wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku spotkanie dedykowane pracodawcom zatrudniającym cudzoziemców. Spotkanie odbyło się w siedzibie Domu Przedsiębiorcy w Tczewie i wpisało się w cały cykl pt. „Pomorskie wspiera pracodawców", który realizowany jest przez WUP w Gdańsku.
Sytuację na pomorskim rynku pracy zreferował przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Uczestnicy dowiedzieli się jakie trendy przeważają aktualnie w procesie poszukiwania pracowników. Ponadto zaprezentowane zostały statystyki związane z zatrudnianiem cudzoziemców.
Pracownicy zza wschodniej granicy wspierają, a niejednokrotnie ratują sytuację pracodawców w województwie pomorskim, ale również na terenie całego kraju. Nie samą pracą jednak człowiek żyje. Ważne jest również budowanie pozytywnych wzajemnych relacji pomiędzy pracownikami różnych narodowości. O tym jak w odpowiedni sposób budować i zarządzać różnorodnością w firmie opowiedział przedstawiciel Modelu Integracji Imigrantów.
Istotną kwestią w rozwoju firm jest możliwość korzystania z różnych form wsparcia. Również tych finansowanych ze środków unijnych. O tym na jaką pomoc w tym zakresie mogą liczyć przedsiębiorcy poinformowała przedstawicielka Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.
Kolejnym prelegentem podczas spotkania był przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie. Pracodawcy zapoznali się z danymi statystycznymi związanymi z tematyką zatrudniania cudzoziemców na terenie powiatu tczewskiego. Omówiony został sposób prawidłowego składania wniosków oraz załatwiania innych spraw związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Przypomniano wszystkie obowiązki jakie musi dopilnować pracodawca zatrudniający cudzoziemców. Podczas prezentacji poruszony został również temat największych problemów i wyzwań przed jakimi stoją pracodawcy i w jaki sposób ich unikać i jak je rozwiązywać.
Niemałe problemy przysparzają pracodawcom sprawy związane z prawidłowym rozliczaniem wszelkich podatków czy też opodatkowaniem wynagrodzeń. O zawiłościach systemu podatkowego, prawach i obowiązkach pracodawców poinformował przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Nowelizacja przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców dotyczyła również wysokości kar nakładanych na pracodawców, u których podczas kontroli wykryto nieprawidłowości. Kontrole legalności zatrudnienia, w tym legalności zatrudnienia cudzoziemców, są prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy od 1 lipca 2007 r. Wcześniej zadania te realizowały inne jednostki. Przedstawiciel inspekcji pracy zaprezentował zebranym pracodawcom informacje na temat zakresu kontroli legalności zatrudnienia obcokrajowców. Pracodawcy dowiedzieli się również jakie sytuacje powodują, że zatrudnienie cudzoziemca uznaje się za nielegalne. Jak wygląda paszport, wiza, karta pobytu na pobyt czasowy, zezwolenie na pracę - tego również dowiedzieli się uczestnicy konferencji.
Po wystąpieniach nadszedł czas na zadawanie najbardziej nurtujących pytań. Pracodawcy uczestniczący w spotkaniu skrzętnie skorzystali z tej możliwości za co im serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że poruszane tematy oraz wyjaśnienia spornych kwestii ułatwią sprawne załatwianie spraw urzędowych związanych z zatrudnieniem obcokrajowców.
PS. Poniżej podajemy namiar na Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie - Panią Katarzynę Wróbel, która pełni funkcję Powiatowego koordynatora na rzecz cudzoziemców - adres e-mail: kwrobel@pcpr.tczew.pl. Zachęcamy do kontaktu w sprawie sytuacji cudzoziemców oraz możliwości szkoleń języka polskiego.